Wina owocowe
Bogactwo win owocowych, czyli od polskich perełek po egzotyczne smaki.
Wino owocowe, błędnie postrzegane jako mniej szlachetne od gronowego, ma do zaoferowania nieskończone bogactwo smaków, zakorzenionych w lokalnych kulturach i składnikach. Jest doskonałym świadectwem kreatywności i innowacyjności, przy zachowaniu głębokiego szacunku dla dziedzictwa.
Historia win smakowych jest tak stara, jak winifikacja. W Chinach prawie 9 tys. lat p.n.e. produkowano je z ryżu, miodu i morwy. Tam, gdzie uprawa winorośli była utrudniona, wina owocowe stanowiły (i stanowią) cenny element tradycji.
Wina smakowe niejedno mają imię.
Wino owocowe to napój alkoholowy, uzyskany przez fermentację owoców innych niż winogrona (mogą być dodatkiem). Są niczym czyste płótna, idealne do stworzenia czegoś nowego i fantastycznego. Wszystko może stać się podstawą tych trunków, będących miksturą słodyczy z wyrafinowanymi nutami, wynikającymi z fermentacji.
Poznajcie przepyszne wina, takie jak np.:
- porzeczkowe,
- jagodowe,
- wiśniowe,
- jabłkowe,
- gruszkowe,
- czy wino wieloowocowe lub z egzotycznych owoców.
W Polsce wytwarzanie wina smakowego jest popularne w regionach bogatych w sady i ogrody. Owoce takie jak jabłka, maliny czy aronia, stały się podstawą do tworzenia unikalnych smaków (np. wino gruszkowe Musująca Gruszka). Rosnąca w popularność Winiarnia Zamojska udowadnia, że lokalne zwyczaje i nowoczesne technologie, mogą doskonale się uzupełniać.
Jak powstaje wino owocowe?
Produkcja np. wina brzoskwiniowego Carlo Rossi Peach wymaga sporej wiedzy. Jest sztuką wyboru najbardziej soczystych owoców i zastosowania odpowiednich technik. Od delikatnego przetwarzania plonów ziemi, poprzez pełną kontrolę procesu fermentacji, aż po dojrzewanie (leżakowanie) wina–każdy etap pełni ważną funkcję, byście cieszyli się ulubionym trunkiem.
Powstanie wina z agrestu (np. Winiarnia Zamojska Lekki Agrest), zaczyna się od przygotowania dojrzałych płodów ziemi. Następnie są one miażdżone, by uwolnić sok-podstawę fermentacji. Dodanie drożdży inicjuje przemianę zawartych w nich cukrów w alkohol i dwutlenek węgla.
Niezwykle ważna jest kontrola fermentacji, która trwa od kilku dni do kilku tygodni. Po jej zakończeniu wino jest klarowane (usunięcie nierozpuszczonych cząsteczek owoców i drożdży), a następnie dojrzewa w beczkach, by uzyskać głębię smaków i aromatów.
Jak podawać i z czym pić wina smakowe?
Kieliszek powinniście trzymać za nóżkę, by uniknąć podgrzewania wina dłonią. Poza tym trunek „potrzebuje miejsca”, aby uwolnić aromaty podczas napowietrzania. Wino podajecie schłodzone (do około 10°C), aby dodać mu orzeźwienia.
Różnorodność win owocowych sprawia, że możecie je dopasować do niemal wszystkiego. Począwszy od przekąsek, przez pikantne dania, aż po bogate desery i eleganckie kolacje, zawsze znajdzie się wino, które perfekcyjnie uzupełni wasz posiłek.
Wina te są ponadto doskonałym dodatkiem do sosów, marynat czy koktajli. Oto przepisy na drinki z winem smakowym.
Wiśniowy Twist:
- 150 ml wina wiśniowego,
- 50 ml wódki,
- 20 ml soku z cytryny,
- lód,
- świeże wiśnie i skórka z cytryny do dekoracji.
W shakerze wypełnionym lodem wymieszajcie wino wiśniowe, wódkę i sok z cytryny. Energetycznie wstrząśnijcie. Przelejcie do chłodnej szklanki koktajlowej i udekorujcie.
Jagodowy Szał:
- 150 ml wina jagodowego, z czarnej porzeczki lub borówki,
- 30 ml likieru malinowego,
- woda gazowana,
- lód,
- świeże porzeczki, borówki, maliny oraz listek mięty do dekoracji.
Do dużej szklanki wypełnionej lodem wlejcie wino i likier malinowy. Delikatnie zamieszacie. Dopełnijcie schłodzoną wodą gazowaną i udekorujcie.
Ciekawostki:
- wino owocowe zyskało popularność w czasie prohibicji, kiedy ludzie masowo produkowali „dżem winny",
- niektóre wina są wytwarzane z kwiatów, takich jak bławatek, aloes czy dzika róża,
- są wina smakowe z bananów, buraków, a w Polsce produkuje się je też z liści dębu.
Dlaczego warto byście postawili na polskie wina owocowe?
Sklep nasz jest przykładem na to, jak doskonałym wyborem są wina smakowe, jeśli szukacie nowych doświadczeń. Jedną z największych przyjemności w ich degustacji jest możliwość ciągłego eksperymentowania.
Zachęcamy do odkrywania tej barwnej kategorii i doceniania pracy winiarzy. Trend na produkty rzemieślnicze sprzyja rozwojowi małych winiarni, specjalizujących się w winach owocowych. Czynią one rynek jeszcze ciekawszym, byście mogli znaleźć dokładnie takie trunki, jakie Wam się wymarzyły. Skorzystajcie z tego!