MENU
Grupa Grabiec

Hurtownia Alkoholu

Strona jest przeznaczona dla osób dorosłych, które ukończyły 18 rok życia.
Potwierdź poniżej, że jesteś osobą pełnoletnią podając datę swojego urodzenia:

Jesteś tutaj: Blog Pytania do fotografa ślubnego. Najważniejsze kwestie, które warto poruszyć.

Pytania do fotografa ślubnego. Najważniejsze kwestie, które warto poruszyć.

Fotograf ślubny robiący zdjęcia w plenerzeWybór osoby do wykonywania ślubnych zdjęć wcale nie jest łatwy. Nie tylko musicie znaleźć kogoś kto pracuje w pożądanej przez Was estetyce, ale zmieścić się w zaplanowanym budżecie i upewnić, że znajdzie wolny termin.

Wiecie jak zabrać się do poszukiwań? Jakie pytania do fotografa ślubnego powinniście zadać, by uniknąć późniejszych nieporozumień? Jeśli nie, zapraszamy Was do krótkiego poradnika.

SPIS TREŚCI:

Dlaczego warto powiedzieć „sprawdzam”?

Rzadko kiedy pierwszym kryterium w wyborze fotografa weselnego jest cena. W tym dniu wszystko musi być na „dopięte na ostatni guzik”, więc najbardziej liczy się dla Was jego/jej talent. 

Ma być idealnie, więc naturalne że zaczynacie od kogoś, kogo zdjęcia zrobiły na Was wrażenie. Zanim jednak krzykniecie „ten albo żaden inny”, dokładnie przejrzyjcie portfolio i poszukajcie opinii w internecie. Nie każdy kto ma smykałkę do zdjęć, potrafi się zachowywać w kontaktach z ludźmi. 

Gdy podejmiecie decyzję, naszykujcie listę pytań, które koniecznie musicie zadać, zanim zdecydujecie się podpisać wiążącą umowę. 

Poniżej znajdziecie kilka kwestii, które obowiązkowo powinny zostać poruszone. Weryfikują czy macie do czynienia z:

  • prawdziwym profesjonalistą czy amatorem którego warto unikać,
  • osobą wyjątkowo nieprzyjemną i chamską wobec gości,
  • naciągaczem, który za wszystko każe dopłacać. 

O co pytać fotografa na wesele i kamerzystę?
Para młoda pozująca dla fotografa

W większości przypadków, tematy które powinniście poruszyć są takie same. Najważniejsze dotyczą zagadnień takich jak forma usługi czy cena fotografa na wesele. A inne pytania?

Posiadane upoważnień oraz doświadczenie w branży ślubnej 

Bierzecie ślub kościelny? Zatem istotnym pytaniem jest, czy posiada licencje, umożliwiające robienie zdjęć/filmów w kościele (co za tym idzie – czy potrafi się profesjonalnie zachować podczas sakramentu). Zapytajcie też jak wygląda doświadczenie w kwestii fotografowania wesel i czy wie jak robić zdjęcia na ślubie. Ktoś może być fantastycznym fotografem lub kamerzystą, a równocześnie debiutantem w temacie wesel i nie będzie potrafił się odnaleźć. Czy chcecie ryzykować?

Znajomość miejsca uroczystości

Czy fotograf/kamerzysta zna kościół/salę weselną, gdzie odbędzie się nabożeństwo i przyjęcie? To ważne, by mógł przygotować się odpowiednio, wiedząc że obiekt wymaga np. dodatkowego oświetlenia.

Styl pracy 

Czy preferuje zdjęcia pozowane czy stawia na naturalność? Czy możecie liczyć na uchwycenie emocji, drobnych gestów czy raczej nastawiać się na fotografie pozowane? Czy jest szansa by realizować wasze pomysły czy działa w pełni samodzielnie?

Rezerwacja terminu 

Czy jest możliwa tymczasowa czy jedynie podparta zadatkiem/zaliczką? Jeśli zadatek/zaliczka, to jaka jest jego kwota? Jak wygląda reszta rozliczenia?

Portfolio

Jeśli na stronie nie ma wielu zdjęć, poproście o pokazanie przykładowego reportażu ze ślubu, sesji narzeczeńskiej czy pleneru. Warto mieć obszerny wgląd w prace, by podjęta decyzja miała filary  oparte na talencie. 

Przygotowania do ślubu, odbywające się w dużej odległości

Co jeśli jako para szykujecie się w lokacjach znacznie  oddalonych? Czy fotograf dotrze w oba miejsca, wyśle na któryś punkt zastępstwo, czy tzw. „first look” będzie obejmować tylko przygotowania jednej strony? 

Sesje plenerowe i/lub narzeczeńskie 

Czy obejmuje je pakiet, a jeśli nie - jaki jest ich koszt? Na jaką odległość może dojechać? Czy jest w stanie znaleźć Wam miejsca odpowiadające klimatowi/motywowi przewodniemu ślubu? Czy w przypadku sesji narzeczeńskiej, możecie liczyć na zdjęcia wcześniej (do wykorzystania na sali weselnej lub jako prezenty)? 

Jakie (dokładnie) są zapisy w umowie 

Co znajdzie się oprócz danych osobowych, daty i miejsca uroczystości, zakresu prac? Czy będzie sprecyzowana informacja o płatności i jej terminie? Czy będzie wyznaczona ostateczna data oddania pracy? Czy fotografie/filmy będą wykorzystane w portfolio kamerzysty/fotografa? Na jakich stronach, mediach społecznościowych? Czy możecie nie wyrazić na to zgody? Czy w umowie możecie sobie zażyczyć typu stroju, który ma nosić w trakcie uroczystości (np. koloru albo samego stylu)?

Osoba wykonująca zdjęcia

Czy macie pewność, że osoba którą wybierzecie, będzie wykonywać usługę na waszym ślubie? Bywa, że fotograf/kamerzysta z powodu nałożenia się terminów, odsprzedaje rezerwację. Bywa też, że deleguje do zadania inną osobę, która działa w jego/jej imieniu i pod jego/jej szyldem. Co w sytuacji, gdy się rozchoruje lub wydarzy się  wypadek losowy? Jak wygląda kwestia zastępstwa? Czy cennik ulega w związku z tym zmianie? 

Sprzęt i bezpieczeństwo

Czy jest w pełni profesjonalny? Czy posiada dodatkowe obiektywy, lampy błyskowe, statywy? Czy wasze bezcenne zdjęcia/filmy są w jakikolwiek sposób chronione przed uszkodzeniem? Czy są zapisywane/przechowywane w więcej niż jednym miejscu? Czy posiada ubezpieczenie na pokrycie kosztów odzyskiwania danych? Czy ma ze sobą minimum dwa, dobrej jakości aparaty/kamery w razie uszkodzenia?

Dodatkowe koszty

Podany cennik i kosztorys, powinny być bardzo szczegółowe i ostateczne. Jeśli np. po waszej stronie leży zapewnienie noclegu lub dojazdu, takie zapisy (w sprecyzowanej formie), muszą znaleźć w umowie. Ważne jest też czy stawka weselna jest godzinowa (ile kosztują nadgodziny), czy może płacicie „od zlecenia”. 

Co zawiera pakiet, czyli kolor, format, jakość zdjęć 

Oprócz ilości zdjęć w pakiecie, warto mieć wiedzę o innych aspektach, by nie okazało się że otrzymacie jedynie małe, nieretuszowane zdjęcia, wydrukowane na najtańszym papierze fotograficznym. Pakiet musi być sprecyzowany ilościowo i jakościowo, byście mogli go skutecznie egzekwować. 

Czy będzie możliwość zamówienia zdjęć w innych formatach (np. w postaci sporej wielkości wydruków na ścianę)? Czy będzie dostęp tylko do galerii online (z której pobiera się zdjęcia) czy otrzymacie je w formie drukowanej? Czy fotografie będą „luzem”, czy zebrane w album? Czy otrzymacie możliwość wyboru zdjęć do obróbki, czy będą one narzucone? W przypadku albumu - czy macie wpływ (i jak duży) na jego kształt (np. czy będzie skórzany, zamszowy, w jakim formacie)?

Czas oczekiwania 

Czy możecie liczyć na tzw. zapowiedź (kilka zdjęć oddanych w szybkim czasie, nawet do 3-4 dni po weselu). Jaki jest ostateczny termin i co w sytuacji, gdy nie zostanie dotrzymany?

Pytania do fotografa ślubnego, a wasze oczekiwania

Fotograf robiący zdjęcia młodej parze

Ustalenia z fotografem zaczynają się od kluczowych informacji: data i miejsce ślubu. Im bliżej ślubu tym więcej danych, często w formie ankiety na temat:

  • czasu i miejsc przygotowań, ceremonii, uroczystości,
  • telefonów do kontaktu ze świadkami, 
  • pełnego harmonogramu ceremonii.

W rozmowie ważne jest przedstawienie swoich pomysłów oraz oczekiwań. Idealne jest pokazanie przykładowych zdjęć, scenografii, efektów, które się Wam podobają. W ten sposób wyraźnie zilustrujecie wymagania.

Ile kosztuje fotograf na wesele? Fotografie będą najważniejszą pamiątką z tego dnia, więc nie warto na nich oszczędzać i wybrać ludzi, którzy doskonale zrozumieją życzenia i spełnią je z nawiązką. Ceny reportażu ślubnego u profesjonalistów, zaczynają się w okolicach 4-5 tysięcy (bez górnego progu).

PUNKT WESELNY CZYNNY OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU (W DNI ROBOCZE) W GODZINACH 9-17 ODBIÓR OSOBISTY - W KOLEJNY DZIEŃ ROBOCZY PO ZŁOŻENIU ZAMÓWIENIA W GODZINACH 9-17

+48 795 034 090
kontakt@grupagrabiec.pl
Ul. Aleja Parkowa 14, 32-660 Chełmek
Pn. - Pt.: 9:00 - 17:00

Pobierz cennik

Aby pobrać cennik podaj swój adres email w polu poniżej oraz potwierdź, że masz ukończone 18 lat

Mam ukończone 18 lat
Zadzwoń: 795-034-090