MENU
Grupa Grabiec

Hurtownia Alkoholu

Strona jest przeznaczona dla osób dorosłych, które ukończyły 18 rok życia.
Potwierdź poniżej, że jesteś osobą pełnoletnią podając datę swojego urodzenia:

Jesteś tutaj: Blog Sekrety etykiet wina, czyli szybki poradnik nie tylko dla koneserów.

Sekrety etykiet wina, czyli szybki poradnik nie tylko dla koneserów.

Ach, wino! To nie tylko trunek bogów, ale również niekończące się źródło anegdot, ciekawostek, a czasem zagadek. Kiedy ostatnio wpatrywaliście się w etykietę wina? W te malutkie płótna, na których winiarze starali się przemycić całą epopeję swojego trudu (często nieczytelnymi hieroglifami)? 

Etykieta i kontretykieta wina potrafią być niezłą skarbnicą informacji. Kto by pomyślał, że napisy na butelce są niczym mapa skarbów prowadząca do „serca nektaru”. Zastanawialiście się kiedyś, co dokładnie możecie odnaleźć na tych liścikach? Jeśli nie, a chcielibyście umieć je rozczytać, zabieramy Was w podróż po tajnikach etykietowania wina. Tu każdy szczegół ma swoje znaczenie. Przygotujcie się na krótką, ale merytoryczną eksplorację!

Etykieta wina - kluczowe informacje na etykiecie

Etykieta wina - co zawiera i jak ją czytać?

Etykieta wina jest niczym pierwsza randka z osobą poznaną w Internecie. Niestety czasem informacje, które czytaliście, okazują się przesadzone, a zdjęcia średnio oddają rzeczywistość. 

Etykieta to nie tylko obrazek z zamkiem czy dorodnym winogronem. To całe kompendium wiedzy! To na etykiecie wina zaczyna się (a czasem i kończy) przygoda z degustacją.

Jakie informacje tu znajdziecie? Co zawiera etykieta wina? Są tu wskazówki dotyczące spodziewanej jakości i aromatów. M.in. te o: 

  • producencie, 
  • regionie (a czasem nawet dystrykcie) pochodzenia, 
  • szczepie winogron (oznaczającym charakterystyczne nuty zapachowe i smakowe),
  • roczniku,
  • zawartości procentowej alkoholu, etc.

To swoisty paszport wina, potwierdzający jego tożsamość i pochodzenie. Dzięki nim wiecie, czy macie do czynienia z winem młodym i lekkim, czy z ciężkim i tanicznym. Przeczytanie i zrozimienie etykiety pomoże Wam lepiej zrozumieć jego cechy smakowe i dobrać najlepsze wino pod swoje preferencje.

To tu pojawia się apelacja, czyli czysty konkret, który potrafią rozczytać koneserzy. Kilka słów lub liter oddaje wszystko to, co kryje butelka (np. Chianti Classico DOCG), jak np.:

  • użyte odmiany winogron, 
  • minimalny wiek winorośli,
  • konkretny region/teren,
  • długość dojrzewania wina w beczce, 
  • dopuszczalna ilość alkoholu, etc.

Kobieta czytająca etykietę wina

Druga strona medalu, czyli kontretykieta wina. 

Jeśli etykieta jest wstępem, to kontretykieta wina jest kolejnym rozdziałem, wypełnionym szczegółami. Tutaj producenci dzielą się informacjami o:

  • charakterze wina, 
  • jego smaku i aromacie, 
  • sugestiami dotyczącymi parowania z potrawami, 
  • temperaturze serwowania,
  • historii winnicy, 
  • szczegółowymi danymi o winifikacji,
  • a nawet historią regionu. 

Kontretykieta wina to jak dodatek specjalny i GPS w świecie winiarskim, który nie pozwoli Wam się zgubić.

Co oznacza L na etykiecie wina?

Niespodzianka, czyli poszukajcie litery 'L' na etykiecie. Wiecie, co oznacza? Nie, nie jest to niestety tajny kod do skarbca, ale oznaczenie partii produkcyjnej i roku rozlewu wina. To ważny szczegół dla koneserów, ponieważ nawet w ramach tego samego rocznika, wino może nieznacznie różnić się charakterem.

Teraz gdy wino szczególnie przypadnie Wam do gustu, możecie pobawić się w detektywów i poszukać dokładnie tej samej partii na sklepowej półce.

Jak sprawdzić zawartość alkoholu w winie?

Zawartość alkoholu to ważna informacja. Znajdziecie ją zwykle w dolnej części etykiety. To znacznie więcej niż tylko liczba wyrażona w procentach. To wskazówka jak wino:

  • będzie smakować, 
  • wpływać na zmysły,
  • najlepiej serwować. 

Te informacje pozwolą Wam dostosować wybór do okazji – czy to lekkie wino na letni piknik, czy mocniejsze do towarzyszenia w rozmowach zimową porą. Pamiętajcie, że wino z wyższą zawartością alkoholu będzie „cieplejsze" (cięższe w smaku).

A gdzie jest data ważności na winie?

Wino w przeciwieństwie do jogurtu, nie ma daty ważności. Jego jakość i aromaty ewoluują z czasem. Jednak rocznik na etykiecie może być kluczem do zrozumienia, kiedy wino osiągnie apogeum smaku. Niektóre wina są stworzone do długiego starzenia, inne zaś najlepiej pić młode. Wino z dobrego rocznika jest jak złoto i z czasem zyskuje na wartości!

Etykieta wina i kontretykieta to nie tylko obowiązkowe elementy, ale przede wszystkim źródło cennych informacji dla koneserów i tych, którzy zaczynają swoją przygodę z boskim trunkiem. Pamiętajcie, że każda butelka ma swoją historię, a etykieta to pierwszy rozdział tej opowieści. Następnym razem, gdy sięgniecie po wino „dla obrazka”, spędźcie chwilę, analizując etykietę. To może być początek fascynującej podróży, w której wreszcie pozbędziecie się elementu przypadkowości, gdyż wiecie już „co w winie piszczy”. Na zdrowie!

PUNKT WESELNY CZYNNY OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU (W DNI ROBOCZE) W GODZINACH 9-17 ODBIÓR OSOBISTY - W KOLEJNY DZIEŃ ROBOCZY PO ZŁOŻENIU ZAMÓWIENIA W GODZINACH 9-17

+48 795 034 090
kontakt@grupagrabiec.pl
Ul. Aleja Parkowa 14, 32-660 Chełmek
Pn. - Pt.: 9:00 - 17:00

Pobierz cennik

Aby pobrać cennik podaj swój adres email w polu poniżej oraz potwierdź, że masz ukończone 18 lat

Mam ukończone 18 lat
Zadzwoń: 795-034-090